SENIOR SCHOOL STAFF AND SUBJECT AREAS

*denotes part-time member of staff

 

 

Ms Jo Sharrock  Headteacher
Mrs Charlotte Adams* Religion, Philosophy, Ethics KS3/KS4
Mr Robin Aldridge Head of English, More Able and Talented Coordinator
Mr Joseph Allan  History, Politics & Sociology, Sixth Form Tutor
Mr Rory Allen Head of Years 7 & 8, English 
Mrs Kimberley Anderson Head of Geography, Year 10 Tutor
Mrs Ceri Anthony PE, Head of Year 10
Mrs Jane Atkins  French, D of E Co-ordinator, Year 7 Tutor
Mrs Diane Birt Head of Classics, Sixth Form Tutor
Mrs Emily Brick ELT, Head of co-curricular, EVC, Chemistry 
Ms Jan Cook* Mathematics
Mrs Francoise Cross* French Language Assistant
Miss Emma Davies  Head of History, Government and Politics, Year 11 Tutor
Mr Jon Deakin Director of Music
Mrs Petra von Dungern* German Language Assistant
Miss Stacey Everton Mathematics, Year 10 Tutor
Mrs Sian Fenner Director of Sport
Mrs Sally Gallivan* Physics, Sixth Form Tutor
Mrs Bryony Gutman MFL (German, French), Sixth Form Tutor
Mrs Maria Harding  Head of Science
Mrs Hélène Herring* French Language Assistant
Mr Jonathan High* Geography
Mrs Geraldine Irvine Head of Modern Foreign Languages
Miss Sarah Jones Biology
Mrs Amanda Lingen English, Year 10 Tutor
Mr William Lockett* Classics
Mr Christian McCarthy* History, Government and Politics
Mrs Victoria McQueen Head of Psychology
Mr James Millichamp Head of Art, Year 8 Tutor
Mrs Jacqueline Mills Head of Mathematics
Mr Dominic Neville Assistant Head, SLT, Director of Sixth Form, Music
Miss Joanne Orgill* Modern Foreign Languages (French, German)
Mrs Emma Owen Davies Deputy Head Pastoral, SLT, Religion, Philosophy and Ethics
Mrs Gemma Parish UCAS, Careers, Outreach & Partnerships Lead, Charities & EPQ Coordinator
Mr Darren Payne Deputy Head Academic, SLT, Chemistry
Mr Andrew Petford Head of Computer Science, IT & Digital Learning, Year 9 Tutor
Mr Anthony Pyle Head of Physics, Sixth Form Tutor
Mrs Clare Read Mathematics, Year 10 Tutor
Mrs Michelle Reece* Head of Period X, PE
Dr Liz Richardson* Physics
Mrs Marion Rumble Head of Economics & Business, Head of Year 9
Mrs Gemma Rumford-Warr Mathematics, Year 7 Tutor
Mrs Rachel Sadd Deputy Director of Sixth Form – Pastoral Lead, PE
Miss Jessica Shenton English, Head of Year 11
Dr Bethan Stallwood  Biology, Oxbridge Co-ordinator, Sixth Form Tutor 
Mrs Claire Tinney Head of Chemistry, Sixth Form Tutor
Mrs Paula Tombs Head of Drama 
Mrs Carla Tonks Head of PSHE, Head of Religion, Philosophy, Ethics, Year 11 Tutor
Mrs Katie Turner Art, Year 8 Tutor
Miss Elsa Varas Solana MFL Teacher, Year 8 Tutor
Miss Ainhoa Domingo Villanova* Spanish Language Assistant
Mrs Susan Watters* IELTS
Mrs Kate Wilde Economics and Business
Mrs Lucy Wright SENDCO (Maternity leave cover for Mrs N. Thomas)

 

PREP SCHOOL STAFF AND SUBJECT AREAS

*denotes part-time member of staff

 

 

Mrs Kate Millichamp Head of Prep
Mrs Kathryn Thomson Deputy Head of Prep, Assessment and Pastoral
Mrs Sarah-Jane Blenkinsop* Geography Co-ordinator 
Mr Steven Blenkinsop* Head of Key Stage 2, Mathematics, IT
Mr Chris Bunn Head of Junior Music
Mr Andrew Cadwallader Science Co-ordinator
Mr Graham Carter* MFL Co-ordinator, French Teacher
Miss Teresa Davies  Nursery Teacher
Mrs Elspeth Dixon* Class Teacher
Mrs Pippa Fox* Art Co-ordinator
Mrs Hannah Gill History Co-ordinator
Mr Bill Hammond* Latin Teacher
Mrs Lowri Helliker Girls’ Games Co-ordinator
Mrs Laura Hollins* RS Co-ordinator, History
Miss Caroline James Class Teacher
Mr Ryan King Head of EYFS & KS1
Mr Paul Leeming Head of Senior Boys, Director of Sport, EVC
Mrs Emma Lock SENDCO, Head of Learning Enhancement
Mrs Clare Pearce Class Teacher, Drama
Mrs Carolann Phillips English Teacher
Mr Paul Richards* Mathematics Teacher
Mrs Gill Styles Class Teacher
Miss Rosie Wakeley DT Co-ordinator
Mrs Lucy Upton Class Teacher
Mrs Rebecca Wilde* Reception Teacher

 

SUPPORT STAFF

*denotes part-time member of staff

 

 

Mrs Fiona Fox Director of Finance and Operations, SLT
Mrs Joanna Jepson Director of Marketing and Communications, SLT
Mrs Julie Humphreys Head’s PA & Clerk to the Governors
Mr Martin Amos IT Technician
Mrs Julie Bayliss Senior School Office
Mrs Gail Bywater Senior School Office
Mr Peter Duckett Chef
Mrs Sally Edwards Finance Manager
Mrs Davinia Evans Office Manager – Seniors
Mrs Elizabeth Farrow Prep School Office
Mrs Sue Francis Transport and Finance Assistant
Mrs Rosalind Fraser-Andrews School Counsellor
Mrs Elizabeth Gosney IT Development Manager
Miss Alex Hale School Librarian
Mrs Amanda Hand Prep School Office
Mr Lee Hodgkinson IT Network Manager
Mrs Sharon Jones Admissions Registrar
Mrs Susan Livesey School Nurse
Mrs Tiffany Pardoe Reprographics Manager
Mrs Charlotte Stevenson Examinations Officer